شما هنوز وارد نشده اید. ورود | ثبت‌نام
Select Page

Crowd sourcing

جمع سپاری

در طول تاریخ جوامع مختلف برای کار گروهی روشهای زیادی رو ابداع کردن که ما اگرچه عنوان خاصی رو براشون نشناسیم اما با بسیاری از اونها آشنایی خیلی نزدیکی داریم و حتی در زندگی روزمره از اونها استفاده می کنیم. عنوان کار تیمی برای ما در ساده ترین حالت اینطور که من و یک یا چند نفر دیگه در کنار هم به انجام یک کار با هدف مشخص بپردازیم ، اما حقیقت اینه که اگر کمی به جزئیاتش فکر کنیم خواهیم دید که در نحوه همکاری جزئیات زیادی وجود داره که در نحوه همکاری ها و نتیجه اونها و حتی نوع کار ها و اهدافشون تاثیر زیادی داره.

جمع سپاری یکی از روشهای کار گروهی هست که لااقل ما ایرانی ها خوب باهاش آشناییم

در این روش یک کار به گروهی از افراد سپرده میشه و نه به فردی مشخص ، گاهی گروهی که کار بهشون سپرده میشه اونقدر بزرگه که کل جامعه بشری رو شامل میشه و در اون همه مشارکت می کنند و البته مشارکت کردن و نکردن در اختیار خود افراده ، میشه مشارکت در چیزهایی مثل انتخابات و یا نظر سنجی ها و یا عزاداری های ماه محرم را برای مثال نام برد. همونطور که به نظر میاد معمولا روش جمع سپاری در رابطه با امور غیر انتفاعی مشخص و برای منافع عمومی به کار میره ام همیشه هم اینطور نیست .

ما این روش رو در ایده بان برای شما به کار بستیم. این روش در واقع پایه و اساس همه مسابقات محسوب میشه ، این یعنی یک کار برای جمعی از افراد تعریف میشه به عنوان مسابقه ( مثلا مسابقه وزنه برداری) و هر کس که در یک مسابقه شرکت میکنه در واقع داره اون کار را در توان خودش انجام میده و در نهایت کسی که کار رو به همه اونها سپرده یک برنده مشخص میکنه که مطابقترین فرد به معیارهای موضوع مسابقه است.

یک روش دیگه freelance که روش معمول بنگاههای کار در فضای مجازی محسوب میشه و اگر کمی دنبال کسب در آمد در فضای مجازی بوده باشید حتما باهاش آشنایید . دراین روش یک نفر اعلام نیاز میکنه که کاری داره و بابتش میتونه چقدر هزینه کنه و باقی افراد اعلام آمادگی میکنند و نهایتا یکی از افراد کار رو انجام میده و به عبارتی در طول اون پروژه به استخدام سفارش دهنده در میاد. در مقابل ، در روش جمع سپاری یک نفر اعلام نیاز میکنه اما اینبار همه اون کار رو انجام میدن و ممکنه بر اساس نوع کار یک یا چند نفر و یا حتی همه شرکت کننده ازش نفع ببرند.

ایده بان یک راهکار عالی بر مبنای جمع سپاریه که با رویکرد تخصصی طراحی صنعتی برای اولین بار در ایران راه اندازی شده.

منتظر مشارکت شما در ایده بان هستیم